המסלול הנכון לפתרון סכסוכים בתחום הנדל"ן

עו"ד אברהם ללום

עו"ד אברהם ללום, סגן יו"ר לשכת עורכי הדין ויו"ר פורום המקרקעין הארצי: "הליך גישבור מהווה אלטרנטיבה יעילה ומהירה לניהול קונפליקט בדרך של הסכמה ושיתוף פעולה, בידיעה שתינתן החלטה בסוף התהליך והכל באופן דיסקרטי וחשאי ובתוך תקופה קצובה מראש".

רצינו לקחת את עולם הגישור ועולם הבוררות וליצור תהליך חדש, ליצור תהליך שייתן שקט וביטחון ויותר מכל, ייתן לאנשים לדעת בדיוק בכמה זמן יסתיים התהליך. אחת הבעיות הגדולות כשנכנסים לגישור אתה לא יודע מתי הוא יסתיים.

בהליך גישבור יש אדם שהוא בעל תעודה גם בגישור, הוא גם בורר, גם עו"ד ויודע להביא את עולם הפרקטיקה לתוך הבעיה שנקלעת אליה ולפתור את הבעיה תוך תקופה מוגבלת.

אין ספק שיש תיקים שצריכים להתברר בבית המשפט, יש לנו שופטים עם ניסיון שלהם  ועם זאת, בית המשפט שמח, צמא לפתרונות כאלה על מנת להוריד את כמות התיקים.

למשל, שופט שמקבל תיק בתחום המקרקעין תוך דגש בהתחדשות עירונית, במקרים כאלה אין לשופט שום יתרון על אדם שבא מתחום הפרקטיקה, מביא את הניסיון שלו ויודע להביא את ההחלטה הנכונה.

בגישבור אני יכול לקחת את הטוב מעולם הגישור ומעולם הבוררות ולחבר ביניהם.

להוביל אותך, בניגוד להליך בוררות, להגיע להחלטה הנכונה שאתה מרגיש שאתה הובלת את ההחלטה, אך היה פה גורם שהוא יותר ממגשר, הוא יותר דומה לבורר שהוא הוביל למעשה את התהליך ולא מגשר שרק עזר לצדדים לקבל את ההחלטה.

 

התיקים שמגיעים אלינו אלו תיקים של חברות יזמיות של התחדשות עירונית אל מול דיירים שמגיעים לקונפליקט או מגיעים למצב כזה שמצב הדברים התכנוני בתחילת התהליך לא נתן להם וודאות ולכן, ברגע שהגיעו לחוזה והיתה וודאות, היו תמורות שהשתנו, שינויים שהחוזה לא נתן להם פיתרון, והיה מישהו שצריך לבוא ולסייע. לא ניתן כל דבר לחזות מראש ולכן אנו באים עם הניסיון שלנו ולא אחת סגרנו תיקים בדיון אחד עוד שניים ובאווירה טובה.

שני הצדדים צריכים להסכים להליך הגישבור. דיירים הרבה פעמים מגיעים הליך משפטי ובית המשפט מפנה אותם, . ההפנייה אלינו נותנת (להליך) תוקף של פס"ד.  בית המשפט נותן את חסותו להליך הגישבור אז ללא ספק אנו יכולים לקבל את האמון גם מאותם דיירים, לאנשים שלא חיים את המוסדות המשפטיים הקיימים וכמובן, חברות יזמיות שמכירות יותר הליכי בוררות, גישור ואת היתרונות של ההליכים האלה.

אנו רואים ניסיון גם בעולם, מוסד הגישבור חדש בישראל אבל קיים גם בחו"ל. יש גם פסיקה של בית המשפט שמפנה להליך גישבור, שאומרת שמדובר על הליך נכון, צודק וטוב ולכן אני חושב שסוף סוף מצאנו, לעניות דעתי, את הפתרון הנכון להביא אנשים לפתרון נוח ומהיר.

חשוב להבין, סכסוכים בתחום הנדל"ן לא יכולים להימשך שנים. הרבה פעמים אתה נמצא בתוך פרויקט. אם לא יהיה לך את בעל הניסיון שיפתור לך את הסוגיה באותה נקודת זמן אתה עלול להיקלע למצב דברים שבו כל העסקה תהיה בהפרה, אתה עלול לאבד את כל מה שהשקעת בו.

ולכן, כיום עו"ד מטמיעים כבר בתוך החוזים הפנייה להליך כזה אוטומטית על מנת לפתור את הסכסוך בדרך מהירה תוך 3 חודשים.